flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
09
quantity
Product details
Category
This Eaton E42DI2448230 LCD hour meter displays six digits, measures elapsed machine operation time to 1/10hr, and rolls over to zero to continue counting when the hour limit is exceeded. The meter enclosure mounts through a 1.45" wide x 0.95" high panel cutout. It accepts 48 to 150VDC or 100 to 230VAC input voltage and has an operating temperature range of –40 to +185 degrees F (–40 to +85 degrees C). This hour meter is Underwriters Laboratories Recognized (UR) and European Conformity (CE) compliant for quality assurance and is suitable for use with equipment such as appliances to measure service intervals.Eaton manufactures electrical, hydraulic, and mechanical power equipment, including the Moeller brand, and was founded in 1911 and is headquartered in Dublin, Ireland.
  • LCD 6-digit hour meter for measurement of elapsed machine operation time
  • Requires 1.45" wide x 0.95" high panel cutout
  • 48 to 150VDC or 100 to 230VAC input voltage for a variety of uses